Історія шляху до автокефалії
Православної Церкви України

Галасування РПЦ про «розкольництво» і «неканонічність» Київської церкви нагадує «психічну атаку». Насправдi російським церковникам є що приховувати і від чого відволікати увагу і української, і світової громадськості. За п'ять століть після неканонічного акту розколу (15 грудня 1448 року Київську кафедру було перенесено до Москви i вперше було обрано митрополита без згоди Вселенського патріарха), її ієрархи й паства загіпнотизували себе думкою, що центр православ'я міститься у Москві, а завдання церкви — слугувати державі.

Дивний центр духовності

Завідувач відділу гуманітарної політики Національного інституту стратегічних досліджень, кандидат філософських наук Сергій Здіорук вважає цей акт — вiд 1448 року — першим розколом у Руській церкві. Він у своїй дисертації і в численних наукових статтях обґрунтував, що Московська митрополія самочинно, без благословення і неканонічно відділилася від митрополії Київської, стверджує в своїх працях пан Здiорук.

Причин для такого відділення не було, адже на той час церква уже не була в небезпеці. Це в 1239 році, коли орда окупувала Русь, митрополичий осідок був тимчасово «евакуйований» з Києва у Володимир, а потім до Москви, хоча предстоятелі мали титул «митрополит Київський і всієї Русі». У 1380 році орду вигнали. Але осідок церкви залишився на північному сході, де набирало сили Московське князівство. У церковній історії невідомий урочистий акт «хрещення Москви». Князі, які колонізували північні простори Київської держави, везли сюди книжки і запрошували єпископів, які висвячували священиків. Врешті, Москва відчула в собі силу зневажити Київ.

«Самочинний вихід митрополита Йони та однодумного з ним єпископату Великого князівства Московського з-під юрисдикції церкви-матері у 1448 році, безперечно, з погляду канонічного права є розколом, — доводить aрхієпископ Харківський і Полтавський Ігор (Ісіченко). — Він формально тривав аж до 1589 року, коли було відновлено євхаристійну єдність Московської митрополії з Константинопольським патріархом». Перший «розкольницький» митрополит Йона ще мав титул Київського. А його наступник Феодосій назвався вже «митрополитом Московським і всієї Русі» (держава, що постала на північній околиці Русі, упродовж століть називалася Московським царством. Тільки у 1700 році цар Петро Перший перейменував його у Росію, яку на весь світ проголосили політичною, культурною і духовною спадкоємицею Київської Русі).

Жодна православна церква не визнавала понад 140 років дивний духовний центр Московського царства. Лише у 1589 році Московську церкву за певну винагороду визнали східні патріархи, на той час пограбовані завойовниками — арабами і турками.

Психологія розколу

Відтоді Москва витрачає величезні зусилля на обґрунтування своєї першостi. Одним з таких актів стало підпорядкування Москві Київської митрополії після переяславської ради. «У 1654 році, коли був укладений тимчасовий військовий союз з Росією, наше священство не присягало московським послам. Більше того, коли посли подалися в Лавру, київський люд і ченці побили їх киями, — розповідає Сергій Здіорук. — Ніхто не передбачав, що невдовзі на гетьманство оберуть Юрася Хмельниченка і що його візьмуть у полон під Конотопом і змусять підписати додаткові до Переяславської угоди «березневі статті». У тих «статтях» вперше згадується, що Київська митрополія повинна підпорядковуватися Московській. Утім Київська митрополія протрималася ще 30 років».

8 липня 1686 року, за гетьманства Івана Самойловича, було скликано елекційний Собор. Київським митрополитом обрали родича Самойловича — луцького єпископа Гедеона, в миру князя Святополка Четвертинського. Через чотири місяці він присягнув на вірність Московському цареві і патріархові. «Для широкого загалу треба було зробити видимість, що підпорядкування силою Київської митрополії силою є законним, — каже Сергій Здіорук. — Московське царство на той час було дуже сильне. Воно через турецького візиря і своїх послів впливає на Вселенського патріарха. З турецьких архівів стало відомо, що за три сорока соболів і 200 червонців патріарх продав Київську митрополію. Його за це через рік зняли інші православні патріархи. У Церкві його вчинок називається «гріхом симонії», тобто продажністю посад або територій».

Московське царство, як відомо, не було «відкритим суспільством», навіть за мірками тієї епохи. Тамтешня церква також була ізольована від християнського життя і близьких, і далеких країн. У XVII патріарх Никон вирішив виправити цей недолік і розпочав церковну реформу. У російських виданнях часто говориться, що ця реформа призвела до розколу на «старообрядців» і «новообрядців». Насправді, як зазначають богослови, реформи патріарха Никона були подоланням наслідків розколу, що виявилися в наростанні обрядових відмінностей московської Церкви від стародавніх східних церков, а також від Київської митрополії. «Патріарх прагнув повернутися до обрядової єдності, беручи за взірець практику Київської церкви та наші богослужбові книги. Однак він натрапив на сектантську психологію значної частини священства і чи не більшості мирян, — розповідає владика Ігор (Ісіченко), директор Українського центру візантиністики і патрології. — Психологія «третього Риму» не могла прийняти ідеї того, що мусить брати за взірець грецьку традицію».

Патріарх Никон прагнув установити порядок, за якого цар і бояри якнайменше могли б втручатися у внутрішньо церковні справи. Отож на московському Соборі у 1666 році патріарха Никона звинуватили в хулі на царя й самоуправстві, позбавили сану й відправили в заслання.

Обер-прокурор замість патріарха

Цар Петро Перший у 1700 році взагалі скасував патріаршество. Правління династії Романових не знало патріархів. Понад 300 років Росія мала Синод, який очолювала навіть не духовна особа, а обер-прокурор, призначений царем.

«У різних європейських країнах Церква протягом епохи Просвітництва переживала політичний тиск абсолютизму, що прагнув інтегрувати її до державної структури, — архієпископ Ігор. — Однак специфічно російським було намагання позбавити Церкву її православної ідентичності, нав'язати протестантський устрій, знищити інститути споглядального життя. На наш сором, у розробці цієї стратегії визначна роль належить українцеві, митрополитові Феофану Прокоповичу, — лідерові «вченої дружини» Петра Першого. Створена в Росії «синодальна Церква» обернулася на активний чинник авторитарної структури, що складалася в імперії. Такі шукачі правди, як Григорій Сковорода чи преподобний Паїсій Величковський, намагалися дистанціюватися від неї».

Правда взяла гору аж у ХХ столітті. У 1917 році після демократичної лютневої революції було відновлено патріаршество. На московського патріарха вибрали Тихона (Білавіна). В Україні створюється комітет духовенства і мирян, щоб скликати Всеукраїнський церковний собор для вивільнення Української православної церкви. «Собор відбувся 1918 року, але через монархічні позиції більшості єпископів автокефалію тоді не проголосили, — розповідає Сергій Здіорук. — Вдовольнилися особливими перевагами на засадах автономії в РПЦ. Автономні церкви діють самоврядно, але свого патріарха або митрополита змушені затверджувати у «материнській» церкві. У 1918 році РПЦ офіційно надала автономію Київській митрополії, яку визнав патріарх Тихон. Автономію ніхто не відміняв».

Єдності серед духовного проводу в Україні i тоді не було. Одні ратували за УАПЦ на чолі з митрополитом Василем Липківським. Інші — за автономну церкву. Врешті у 1930 році УАПЦ під невсипущим наглядом НКВД «саморозпустилася» (так само у 1946 році «самоліквідувалася» УГКЦ).

Значна частина священства Російської православної церкви перейшла на службу радянській владі. «Це неправда, що вони підкорилися радвладі, щоб спасти церкву, — каже Сергій Здіорук. — 8 квітня 1929 року прийнято «Постановление Всероссийского центрального исполнительного комитета и совета народных комиссаров» «О религиозных объединениях», де сказано, що релігійні громади не користуються правом юридичної особи, їм не можна підписувати угоди, мати каси взаємодопомоги, свічкові заводи, їм все забороняється і в них усе відбирається. Цей документ згодом не передруковувався у жодному збірнику документів, навіть для службового користування.

Гріх сергіанства

Післяреволюційний розкол у російській православній церкві мав два етапи, пояснює архієпископ Ігор. На першому за сприяння більшовицького режиму було проголошено 1922 року створення обновленської церкви, керівники якої спробували встановити контроль над московським патріархатом. Патріарх Тихон, людина принципова й відверто ворожа режимові (він анафемував усіх, хто співпрацював з більшовиками), був узятий під домашній арешт. Після того, як став очевидним провал авантюри з обновленським рухом, один із його лідерів, митрополит Сергій Страгородський, у 1927 році повернувся до Московського патріархату й після упокоєння предстоятеля очолив російську церкву без жодних канонічних підстав. Так розпочався другий етап розколу, позначений сумновідомою декларацією митрополита Сергія з 29 липня 1927 року про лояльність до совєтської влади, а також його інтерв'ю 15 лютого 1930 року про відсутність переслідувань віруючих людей у СССР. Канонічний місцеблюститель патріяршого престолу, митрополит Петро Полянський у 1925-му був заарештований і після 12-річного ув'язнення страчений. Ще коли він був живий, 27 квітня 1934 року Сергій Страгородський проголосив себе «митрополитом московським і всієї Руси».

Майже дві третини священиків і мирян РПЦ відмовилися визнати Сергія за свого главу, i їх за це переслідували. «Російська православна Церква за кордоном (РПЦЗ) звинуватила лояльну до совєтів релігійну організацію в «сергіянській єресі», визнала її таїнства безблагодатними й розірвала будь-які стосунки з московським патріархатом. Західноєвропейська архієпархія РПЦ на чолі з митрополитом Євлогієм Георгієвським 1930 року перейшла під омофор Вселенського патріарха.

З 1929 по 1937 у СРСР було закрито 3200 православних храмів і ще понад 5 тисяч каплиць і молитовень інших віросповідань. Відновили церкви на теренах СРСР німецькі нацисти. «Аби надати РПЦ більшої респектабельності і водночас закріпити за нею жорсткий контроль, на нічній зустрічі Йосипа Сталіна з митрополитами Сергієм Страгородським, Олексієм Сіманським і Миколаєм Ярушевичем з 4 на 5 вересня 1943 року було домовлено провести Помісний Собор, — каже владика Ігор. — Обрати патріарха, відновити деякі церковні інституції, залишити діяти відкриті німецькою адміністрацією храми й монастирі, надати спецпайки й автомобілі для архієреїв, а також утворити совєтський аналог царського Синоду — Раду в справах Російської православної церкви, яку очолив майор НКВД Георгій Карпов». Тоді митрополита Сергія «з благословіння» Йосипа Сталіна зробили патріархом.

Новiтнi розколи

У 1989 році в Україні відновилися УАПЦ і УГКЦ. 5 червня 1990 року в Києві відбувся Собор УАПЦ, на якому заочно обрали патріархом Київським і всієї України митрополита Мстислава (Скрипника). У листопаді 1990 року Собор провела УПЦ на чолі з владикою Філаретом (Денисенком), тоді за автокефалію проголосували всі українські єпископи. «Москва не заспокоїлася, засилала сюди козачків, — згадує Сергій Здіорук. — І коли дійшло до реального відокремлення від Москви, після проголошення незалежності і референдуму, 18 з 22 владик відмовилися. З ними «працювали» особисто».

Тим часом стався новий розкол. 27—28 травня 1992 року в Харкові відбувся напівтаємний «собор». «Згідно з українським законодавством, про Собор потрібно було повідомити владу. Однак організатори заходу завірили, що це просто нарада. А під обід оголосили, що це Собор, і прийняли рішення, — каже Сергій Здіорук. — Рішення незаконне, бо владика Філарет, хоч і вийшов з-під московської юрисдикції, але мав пожиттєву грамоту, що без його відома не мали права збирати Собор».

І сьогодні безліч політичних і психологічних проблем гніздяться в українському суспільстві через те, що духовний простір країни надміру «прочісується» зовсім не духовними структурами.

Ярослава МУЗИЧЕНКО. – „Україна молода”, № 089, 22 травня 2007 року

P.S.
У період з 1992р. на теренах України фактично сформувалися двi православнi Церкви - українська i московська. Причому остання прикрилася назвою УПЦ, спецiально замовчуючи свою юрисдикцiю i приналежнiсть до Московського Патрiархату.

Ідеологія московської пропаганди створила деякі міфи:

1. Міф: «Автокефалія може бути надана лише зі згоди всіх Церков, в тому числі РПЦ. А раз МП проти – Томосу про автокефалію не буде»

Реальність: Спосіб та правила проголошення якоїсь Церкви автокефальною – одне з найбільш суперечливих питань, адже різні помісні Церкви мають різне бачення його розв’язання.

Константинопольський Патріархат послідовно вважає, що лише він має ПРАВО, як Перший престол, проголошувати нову автокефалію. ЛИШЕ ВІН. Хто має сумніви щодо такого факту – може дослідити відповідні заяви Вселенського Патріархату, документи та матеріали, щоби пересвідчитися.

Московський Патріархат вважає, що право проголошувати нову автокефалію має Матір-Церква, тобто та Церква, від якої відділяється нова автокефалія. А ПОТІМ це проголошення підтримується іншими Церквами, однак відсутність одноголосної підтримки НЕ ЗУПИНЯЄ самого акту проголошення автокефалії (див. також п. 4).

У процесі підготовки до Всеправославного Собору 2016 р. Константинополь і Москва довго і гаряче дискутували навколо можливості зблизити ці протилежні позиції. Як компромісний варіант було запропоновано наступну модель: Константинопольський Патріархат проголошує нову автокефалію за поданням Матері-Церкви та за згодою всіх Церков, що фіксується в Томосі про автокефалію підписами Предстоятелів.

Однак цей ПРОЕКТ рішення НІКОЛИ НЕ БУВ ОСТАТОЧНО УХВАЛЕНИЙ! Тобто між ним і реальним рішенням така ж різниця, як між проектом закону і діючим законом.

Формальною причиною стало те, що Предстоятелі не змогли погодити порядок підписання Томосу – хто ставить підпис першим, хто другим і так далі.

Саме тому тема «Автокефалія та спосіб її проголошення» взагалі не була внесена до порядку денного Всеправославного Собору. Собор її НЕ РОЗГЛЯДАВ, ніяких рішень з цього приводу НЕ ПРИЙМАВ.

Більш того – сам пошук компромісу в питанні проголошення нової автокефалії відбувався в рамках підготовки до Всеправославного Собору. Однак всім відомо, що Московський Патріархат за кілька тижнів до узгодженої дати – відмовився брати участь в Соборі, а також підбурив вчинити так само три інших Церкви. В минулому році РПЦ остаточно відмовилася визнавати Критський Собор Всеправославним, а його документи – такими, що мають загально-православне значення.

Отже і формально, і фактично для Константинопольського Патріарха немає ніяких перешкод оголосити Томос про автокефалію без попередньої згоди РПЦ. Москва сама порушила попередні компроміси, які так і не були остаточно затверджені – а отже не має жодного права тепер апелювати до них.

2. Міф: «Автокефалію можна лише надати, а не проголосити самостійно. Самостійне проголошення автокефалії – неканонічне».

Реальність: Не існує канонів, які прямо встановлювали би порядок проголошення автокефалії – адже якби такі канони були, то не було би дискусії, описаної в п. 1. Однак канонами (34 Апостольське правило та ін.) закріплено загальний порядок – розподіл церковних справ відповідає розподілу справ державних.

В історії ще не було випадку, коли Матір-Церква з власної волі та ініціативи надавала би автокефалію. Всі випадки проголошення нових автокефалій в той чи інший спосіб лише затверджували реалію існування однієї Церкви окремо від іншої.

Тож історично проголошення Томосу про автокефалію – це юридичне визнання ФАКТИЧНО існуючої автокефалії. Найдовше, 141 рік, такого визнання чекала саме Московська Церква – з 1448 р., коли самостійно проголосила свою автокефалію, до 1589 р., коли отримала схвалення цієї автокефалії від Вселенського Патріарха Ієремії ІІ.

3. Міф: «Лише Матір-Церква може надати автокефалію, тому треба звертатися з проханням до Московського Патріархату, який є Матір’ю для УПЦ»

Реальність: Московська Церква є дочкою щодо Церкви Київської, адже Володимирове хрещення Руси-України відбулося 988 р., а Москва вперше згадується у літописах 1147 р. Не може бути «матір» молодша за «дочку» мінімум на 150 років. У реальності Московська Церква має свій початок з 1320-х років, коли до Москви, тікаючи від переслідування Тверського князя, переселяється митрополит Київський і всієї Руси Петро. Отже та, що зве себе «матір’ю», молодша за «дочку» фактично на 350 років.

Правдивою Матір’ю для Київської Церкви є Константинопольський Патріархат, адже саме від нього було прийняте і Оскольдове (860-і роки), і Володимирове (988 р.) хрещення, а Київська Митрополія понад сім століть перебувала у складі Константинопольського Патріархату – аж до анексії (термін Вселенського Патріарха Варфоломія з його промови в Києві 2008 р.) цієї митрополії Московським Патріархатом у 1686 р.

Московський Патріархат неканонічно привласнив собі владу над Київською Митрополією, і те, що ця влада є неканонічною – зафіксовано в Томосі 1924 р., яким Вселенський Патріарх визнав автокефалію Православної Церкви в Польщі.

4. Міф: «В Україні Церква розділена, тому Томос про автокефалію не може бути наданий лише частині Церкви. Спочатку має бути об’єднання (повернення всіх до підпорядкування Московському Патріархату), а лише потім має розглядатися питання про автокефалію»

Реальність: Як було сказано в п. 3, Московський Патріархат неканонічно утримує свою владу над частиною Церкви в Україні. А порушення канонів Російською Церквою не повинно бути підставою для Вселенського Патріарха відмовити Українській Церкві у проханні видати Томос про автокефалію. Тим більше, що і законний Собор УПЦ (МП) 1-3 листопада 1991 р. постановив, що УПЦ повинна бути автокефальною Церквою, і під рішенням про це є підписи всього єпископату УПЦ, делегатів від духовенства, монастирів, духовних навчальних закладів та мирян усіх єпархій, в том числі стоїть підпис нинішнього митрополита МП в Україні Онуфрія.

Сам Московський Патріархат у 1970 році видав Томос про автокефалію Православної Церкви в Америці, хоча вона є лише частиною всього православ’я на Американському континенті. І той факт, що лише частина Помісних Церков визнає автокефалію ПЦА – але не Вселенський Патріарх! – не перешкоджає РПЦ вважати Американську Церкву автокефальною. Наочний приклад подвійності стандартів керівництва МП – «канонічно все те, що вигідне Москві».

5. Міф: «Розкольникам не може бути надана автокефалія – лише канонічній Церкві»

Реальність: Як зазначено в п. 2 поява нової автокефалії ЗАВЖДИ супроводжувалася драматичними обставинами – аж до проголошення тих, хто її складає, «анафематствуваними» та «єретиками». І завжди юридичне визнання раніше проголошеної фактичної автокефалії було способом ПРИПИНИТИ РОЗДІЛЕННЯ, тобто Томос про автокефалію надавався тим, хто НЕ БУВ до цього визнаним.

Наприклад, права автокефалії були визнані за сербською ієрархією, на яку разом з народом раніше було проголошено анафему, - а не лояльному Константинополю грецькому духовенству. Так само РПЦ 1943 р. визнала автокефальною Грузинську Церкву, яка у 1917 р. розірвала свою підлеглість Російській Церкві, а не ті громади, які зберігали на території Грузії свою підлеглість РПЦ.Але слава Богу, все минулося... Томос отримано, Православна Церква України зайняла своє належне місце у Диптиху Православних Церков.>>>>>Приводимо витяг із тексту Томосу, наданого Вселенською Патріархією>>>>> Православній Церкві України:

Варфоломій, милістю Божою Архієпископ Константинополя, Нового Риму і Вселенський Патріарх

«Ви приступили до гори Сіонської… і до Церкви первородних» (Євр. 12:22–23), блаженний серед народів Апостол Павло говорить усім вірним; і дійсно, Церква є горою, тому міцною і стійкою, непорушною та непохитною. Хоча одним стадом та одним тілом Христовим є і називається Церквою Божою, яка повсюди має сповідання православної віри, спільність в таїнствах у Дусі Святому та непорушність апостольського спадкоємства і канонічного порядку, але ще від апостольських часів складається з Церков, розташованих на землях і країнах, внутрішньо самоврядованих власними пастирями та вчителями, і служителями Євангелія Христового, тобто кожного місця єпископами, з причин не лише історичного значення міст і країн у світі, але й внаслідок особливих пастирських необхідностей у них.

Отож, оскільки благочестива та Богомбережена земля України укріплена і звеличена вищим промислом та отримала свою повну політичну незалежність, державні та церковні керівники якої вже майже тридцять років палко просять її церковного самоврядування та пліч-о-пліч з народом й суголосно з давніми його проханнями свого часу зверненими до святішого Апостольського Константинопольського Престолу, котрий за багатовіковим канонічним переданням зобов’язаний турбуватися про Святі православні Церкви, які мають в цьому потребу, а найбільше про ті, які завше з ним зв’язані канонічними узами, як-от історична Митрополія Київська, — то наша Покірність з Преосвященними при нас Митрополитами та всечесними, улюбленими в Святому Дусі братами та співслужителями, з обов’язку турботи Великої Христової Церкви за Православний світ, для зцілення постійно загрожуючих розколів та розділів у помісних Церквах, однодумно визначаємо та проголошуємо, щоб уся Православна Церква, що знаходиться в межах політично сформованої та цілковито незалежної держави України разом із Священними Митрополіями, Архієпископіями, Єпископіями, монастирями, парафіями та всіма в них церковними установами, котра знаходиться під покровом Засновника Єдиної, Святої, Соборної і Апостольської Церкви Боголюдини Господа і Спасителя нашого Ісуса Христа, існувала віднині канонічно автокефальною, незалежною та самоврядованою, маючи Першого в церковних справах і визнаючи кожного канонічного її Предстоятеля, який носить титул «Блаженніший Митрополит Київський і Всієї України», — не допускається якогось доповнення чи віднімання від його титулу без дозволу Константинопольської Церкви, — який є головою Святішого Синоду, котрий щороку скликається з Архієреїв, запрошуваних почергово за їхнім старшинством, з числа тих, що мають єпархії в географічних межах України. Таким чином управлятимуться справи Церкви в цій країні, як проголошують божественні та святі Канони, вільно й у Святому Дусі, та безперешкодно, без будь-якого іншого зовнішнього впливу.

До того ж, цим підписаним Патріаршим і Синодальним Томосом ми визнаємо та проголошуємо встановлену в межах території України Автокефальну Церкву нашою духовною донькою та закликаємо всі світовi Православнi Церкви визнавати її як сестру та згадувати під іменем «Святіша Церква України», як таку, що має своєю кафедрою історичне місто Київ, не може ставити єпископів чи засновувати парафiї за межами держави; вже існуючі відтепер підкоряються, згідно з порядком, Вселенському Престолу, який має канонічні повноваження в Діаспорі, бо юрисдикція цієї Церкви обмежується територією Української Держави.

І ми надаємо їй привілеї та всі суверенні права, належні автокефальній церковній Владі, так що відтепер Митрополит Київський і Всієї України, здійснюючи богослужіння, поминає «Усiх ЄпископівПравославних», а сонм найсвятіших Архієреїв при ньому поминає його ім’я як Першого та Предстоятеля Найсвятішої Церкви України. Те, що стосується внутрішнього церковного управління, розглядається, судиться та визначається виключно ним і Священним Синодом, слідуючи євангельському та іншому вченню, згідно зі Священним Переданням і шанованими канонічними постановами нашої Святої Православної Церкви, і настановами 6-го канону І Нікейського Вселенського Собору, який визначає, що «якщо ж при спільному голосуванні всіх, яке буде справедливим і згідно церковного канону, двоє чи троє через власну схильність до суперечок будуть заперечувати, то нехай має силу рішення більшості», до того ж зберігається право всіх архієреїв та іншого духовенства на апеляційне звернення до Вселенського Патріарха, який має канонічну відповідальність приймати безапеляцiйні судові рішення для єпископів та іншого духовенства помісних Церков, згідно з 9-м і 16-м священними канонами IV Халкідонського Вселенського Собору.

Але щоб в усьому перебував не применшений зв’язок духовної єдності та спілкування святих Божих Церков, бо ми навчилися «зберігати єдність духа в союзі миру» (Еф. 4:3), то кожний Блаженніший Митрополит Київський і Всієї України повинен поминати за давніми Переданнями святих Отців наших Вселенського Патріарха, Блаженніших Патріархів та інших Предстоятелів помісних Православних Церков, у ряду Диптихів, згідно з канонічним порядком, отримавши своє місце після Предстоятеля Церкви Чехії і Словакії в священних Диптихах і на церковних зібраннях.

Отож, на всiх цих умовах, наша Свята Христова Велика Церква благословляє та проголошує Православну Церкву України Автокефальною та щедро закликає на Ієрархію на Українській землі, непорочний клір і благочестивий народ її, з невичерпного скарбу Святого Духа, божественні дари, молячись, щоб Перший і Великий Архієрей Ісус Христос, заступництвом всенепорочної і всеблагословенної Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії, святого славного і рівноапостольного князя Володимира і святої славної княгині Ольги, преподобних і богоносних Отців наших, подвижників і монахів Києво-Печерської Лаври та інших монастирів, укріпив назавжди її в тілі Єдиної, Святої, Соборної і Апостольської Церкви таким чином зараховану Автокефальну Церкву України і подав їй благостояння, єдність, мир і зростання, на славу Його, і Отця, і Святого Духа.

Таким чином, таке вирішене та розсуджене і в радості сповіщене вам від шанованого Центру Православ’я було соборно затверджено, для постійного збереження видається цей Патріарший і Синодальний Томос, написаний і підписаний в Кодексі нашої Великої Христової Константинопольської Церкви, вручений в точнiй і ідентичнiй копії Блаженнішому Предстоятелю Святішої Церкви України, митрополиту Епіфанію та Його високоповажності Президенту України пану Петру Порошенку, для вічного доказу та постійного представлення.

Року дві тисячі дев’ятнадцятого, місяця січня, 6 числа, індиктiона 12.

† Вселенський Патріарх Варфоломій, в Христі Бозі вирішує
† митрополит Вріульський Пантелеймон,
† митрополит Італійський і Мальтійський Геннадій
† митрополит Германський Августин
† митрополит Транупольський Герман
† митрополит Нью-Джерський Євангел
† митрополит Родоський Кирилл
† митрополит Ретімнський і Авлопотамський Євгеній
† митрополит Корейський Амвросій
† митрополит Сингапурський Контантин
† митрополит Австрійський Арсеній
† митрополит Сімський Хризостом
† митрополит Чиказький Нафанаїл